חדשות

גסיקה סופיה מיטרני – Nice to meet you

"היא יותר מעניינת מהעבודה שלה

העבודה שלה יותר מעניינת ממנה

היא יותר מעניינת מאוסף האמנות שלה

אוסף האמנות שלה יותר מעניין ממנה"

ג'סיקה סופיה מיטרני בעבודתה "כיסוי ראש לשלום" המוצגת בתערוכה inSALAAM  inSHALLOM בבית העיר, רוכבת על אופניים ופוגשת אנשים שונים וזהויות שונות.

מטרני, אמנית חזותית רב תחומית, משלבת בין וידאו, פרפורמנס, אופנה וטקסט. בעבודותיה היא עוסקת וחוקרת שאלות של זהות בין אם באמצעות דמויות היסטוריות, נעליים או שירה, ומשקפת בנימה הומוריסטית את היחס שבין החיים והאמנות.

שלושה חודשים לפני שהציגה את עבודתה בבית העיר, הציגה ג'סיקה את תערוכת היחיד הראשונה שלה  Lupe and the Austrians (לופה והאוסטרים) ב-Galleria Christopher Paschall , קולומביה, ארץ מולדתה.

בתערוכת היחיד, מטרני חוזרת לילדותה, לחויית ההגירה מקלומביה לניו- יורק ומספרת על לופה, בובת הילדות הראשונה שלה, העשוייה פלסטיק בצבע כחול- בייבי. "כשהייתי בת חמש לופה נעלמה", מספרת מטרני." אני לא זוכרת כיצד היא אבדה, אך אני זוכרת את החלל שנפער בתוכי". שנים לאחר מכן, כאדם בוגר, תיארה לחבר טוב את הבובה:

לופה היתה אישה צעירה, ידיה בכיסי המעיל שתמיד היה אופנתי, עם מגפיים עד הברך ושיער פלסטיק קצר שהעניק לה מראה אנדרוגיני. היא נראתה כמשוטט העירוני, מהסוג של אלה שתראה  ב East Village בניו- יורק.

בתגובה אמר החבר: " ג'סיקה, לופה היא בובה בייצור המוני, ואת תמציאי הרבה לופות בשוק". בשבוע שאחרי, הביא החבר את לופה לביתה- הפעם היתה זו לופה שכולה ורוד בוהק! מטרני מספרת שהיא התמלאה ברגש של שימחה.

כשעברה לניו יורק מטרני לא הביאה עימה  דברים רבים מקולומביה. עם זאת, היא כן הביאה את לופה והעניקה לה מקום של כבוד על מדף הספרים. לעיתים היא הניחה אותה בפינה, כמו ילדה בעונש, ולעיתים מיקמה אותה על קצה המדף – באופן התאבדותי משהו. לדבריה, ברגעים מסויימים חשה כאילו היא האובייקט ושזוהי לופה שצופה בה.

מתוך Traveling Lady, 2009. מהדורה מוגבלת הכוללת אוסף בגדים, אביזרים ותיק מסע ידני. ההשראה היתה נלי בליי והמסע שלה מסביב לעולם ב- 1898.

מטרני משתפת כי בילתה הרבה שנים בתהייה מדוע היא כל כך מרותקת על ידי הבובה הזו?

היא היתה הראשונה שגרמה לי לשאול האם אני רוצה להיות הבעלים שלה או שאני רוצה להיות שלה.  זו היתה מערכת היחסים  הראשונה שלי עם נושא הזהות.

 

Rich Men , 2010.

בוידאו ג'סיקה מטרני שואלת אילו חלקים בגוף שלנו מגדירים את זהותנו, ומי הוא שמחליט אם הם יהיו חשופים או מוסתרים.

תגובות

כתיבת תגובה

(לא יופיע בתגובה)

* שדה חובה