חדשות

הספר: אמנות וספרי אמן | תערוכה חדשה

Il Libro: d'Arte e d'Artista
ART  AND  ARTIST  BOOK

לראשונה בישראל: יצירת המופת הבדומרוס מאת ג'ורג'ו דה קיריקו

התערוכה תפתח ב- 17 באוקטובר 2013 במוזיאון בית העיר ותנעל ב- 16 בינואר 2014

הכניסה חופשית בערב הפתיחה

ג'ורג'ו דה קיריקו, מתוך: הבדומרוס

מוזיאון בית העיר, והמכון האיטלקי לתרבות בתל אביב, יעלו תערוכה חדשה של ספרי אמן, באוצרות כָּרְמִינֵה סִינִיסְקָלקוֹ (סטודיו S – אמנות עכשווית, רומא), המבקשת ליצור התבוננות מכופלת על אופני הייצוג של ה"ספר" – כמיכל ספרותי מחד וכיצירת אמנות מאידך.

במרכז התערוכה יוצגו ליטוגרפיות מקוריות וטקסט שנכתב על-ידי האמן הנודע ומי שנחשב למבשר הסוריאליזם ולאבי המטאפיסיקה באמנות ג'ורג'ו דה קיריקו.  מעל 20 ליטוגרפיות מתוך יצירת המופת הבדומרוס (HEBDOMEROS) של האמן, יוצגו לצד כ- 40 יצירות מאת אמנים עכשוויים איטלקיים מובילים, בהשראת ספרים.

הבדומרוס היא יצירת מופת שיצאה לאור ברומא בשנת 1972, עם טקסט ודימויים, שניהם של האמן ג'ורג'ו דה קיריקו סופר וצייר. ספרי האמן המוצגים הינם אובייקטים אמנותיים ייחודיים עשויים לא רק נייר אלא גם חומרים יוצאי דופן ורבגוניים המתייחסים לאותו הנושא: הספר, שגם היום בהחלט נחשב לאמצעי תקשורת חשוב וכלי להפצת תרבות, ידע, השכלה ותוכן מדעי וספרותי. ספר האמן הפך לאובייקט שהוא לא רק אמצעי תקשורת וכלי להפצת תרבות, אלא נושא בפני עצמו העד לשינויים הראדיקליים של השפות האמנותיות במאה ה-20.

תערוכה ייחודית זו מוסיפה נדבך חדש לתערוכת נוטבוק שפתחה את שנת התקשורת בבית העיר בה נבחנת המשמעות הרחבה של המושג תקשורת בקונטקסט
עכשווי, מקומי וגלובלי באמצעות אמנות, מדע ופילוסופיה.

התערוכה הינה במסגרת שבוע השפה האיטלקית העולמי ה-13, המתקיים בחסות נשיא הרפובליקה האיטלקית וביוזמת משרד החוץ האיטלקי באמצעות
שלוחותיו הדיפלומטיות ומכוני התרבות האיטלקים בעולם.

אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק: איילת ביתן שלונסקי 

מנהלת/נספחת תרבות, המכון האיטלקי לתרבות, תל אביב: כרמלה קָלֶאַה
אוצר התערוכה "הספר: אמנות וספרי אמן": כָּרְמִינֵה סִינִיסְקָלקוֹ, סטודיו S , אמנות עכשווית, רומא.

 

תגובות

כתיבת תגובה

(לא יופיע בתגובה)

* שדה חובה