חדשות

לירון סיני כתבת ynet מראיינת את נובל ואג

לירון סיני כתבת y net ליוותה את חברי הרכב "נובל ואג" בחזרות לקראת המופע "The Down of Innoccence"  שיתקיים במסגרת אירועי "לילה לבן" ו"שנה של אופנה בבית העיר".

נובל ואג: "הגיע הזמן שנעשה מוזיקה מקורית"

הרכב הקאברים הצרפתי "נובל ואג" יופיע במסגרת אירועי "לילה לבן בתל אביב" וישלב בין מוזיקה, אמנות ואופנה. בראיון מיוחד ל-ynet הם מספרים על ההתרגשות להופיע בישראל, ועל הכוונה להתחיל להקליט חומרים משלהם. צפו בהם בחזרות להופעה

אולי זה בגלל ששתי הזמרות שמובילות את המופע הן חברות חדשות יחסית בהרכב עם זמרות וזמרים מתחלפים, או שזה שיתוף הפעולה עם המעצב ז'אן שארל דה קסטלבז'ק איתו יצרו את המופע, אבל "Dawn of Innocence" מוסיף נגיעות של פילם נואר לרכות הרגילה של ההרכב. אי אפשר לשכוח שמדובר בפס קול בתי הקפה האולטימטיבי, אבל נראה שהפעם מישהו הכפיל את מנת האספרסו והפחית את הסוכר.

בכיכר ביאליק בתל אביב במסגרת אירועי לילה לבן, חוזרים חלק מחברי ההרכב לישראל בפעם השנייה, אחרי שביקרו כאן ב-2004, ביניהם מארק קולין, מקים הלהקה וה"מוח" היצירתי מאחוריה. הוא שב אלינו כמה חודשים לפני שנובל ואג תחגוג עשור של פעילות.

את המופע מובילות מארבה גלנטה, ילידת טהיטי שחיה בצרפת, וליזט אלאה, ילידת קובה. השירים הם אותם שירי אייטיז אפלוליים, אבל ההגשה, אינספור התלבושות, הנגנים שמנגנים גם על גיטרה חשמלית לפרקים, קטעי המחול והווידאו ארט משווים לביצועים אווירה יותר דרמטית. 

"זה נוצר מתוך שיתוף הפעולה שלנו כאמנים שונים", מספרת בראיון ל-ynet אלאה, "אלו כל ההשפעות השונות שלנו, כולל השפעות אפלות יותר שאהבנו. נתנו מקום גם לזווית הזו. מדובר בניסיון לאזן בין אור לחושך".

השילוב של קטעי וידאו ארט והחלפת התלבושות התדירה גורמת להופעה להיראות לפרקים כמו מיצג, ולפרקים כהתרחשות שמבקשת לספר סיפור. "יש קו עלילתי שמובל דרך השירים", מסבירה אלאה, "מה שמתרחש על הבמה קורה מן הפנים לחוץ, אלו תמות של התמודדות שמתרחשת בתוך הנפש פנימה, ואמורה לעורר מחשבה.

"השם של המופע מתכתב עם האמירה הידועה שהחושך הכי גדול מגיע לפני שהשחר עולה. אנחנו מציגות תהליך פנים הכרתי של זה, שמוחצן על הבמה. זה כמעט כמו קברט, אלא שאנחנו לא מנסות להכניס אנשים בכוח לעולם שלנו, אלא גורמות להם להיכנס לשם בעצמם".

גלנטה מוסיפה, "ההופעה מראה איך גדלו והשתנינו. זו ההזדמנות הגדולה שלנו בה יצאנו לסיבוב הופעות ארוך בהמון מדינות, ושיתוף הפעולה עם מעצב הוא חוויה חדשה לגמרי. יש בה גם עיסוק בחומרים יותר כבדים אבל זה מרגיש טוב, זה כיף. מעריצים שראו הופעות קודמות שלנו הופתעו מאוד ממה שראו ושמעו הפעם על הבמה. זה נראה אחרת לגמרי מכל מה שעשינו עד עכשיו, עם שילוב של כמה אספקטים אמנותיים בנוסף למוזיקה".

מה הקשר בין אופנה למוזיקה לדעתך?

אלאה: "אופנה בעיניי היא עוד שלוחה של אמנות. יש לה תדמית חומרנית ושטחית, אבל היא מהווה עוד פלטפורמה לביטוי אמנותי. שם גם טמון הקשר בין השתיים, הן גם מתחברות בקלות וגם יוצרות אפקט מיידי, בניגוד לסוגי אמנות אחרים, הן נוגעות בך וגורמות לתגובה ישירה".

הראיון פורסם ב ynet music ב- 28.6.12

לראיון המלא ולפס קול החזרות לחצו כאן

תגובות

כתיבת תגובה

(לא יופיע בתגובה)

* שדה חובה