חדשות

ספריית בית העיר ממליצה על ספרה של שרה שבוט כהן הגוף הגרוטסקי

רק הגוף יכול לאפשר לסובייקט ל"התערבב" עם העולם, "להתמזג" עימו…

התערוכה BorderLine מבקשת לבחון פנים שונות של הגוף האנושי. האמנים המציגים בתערוכה מפרקים את  צורתו המוכרת של גוף האדם, מותחים את גבולות הגוף הפיזי והמנטאלי, ובוחנים את האזורים שמעבר לו. האמנים משתתפים בניסוי הבוחן טרנספורמציות גופניות, כשכל אחד מהם בוחן את גבולות הגוף בדרכו. אחד ממקורות התוכן וההשראה שמלווים אותנו בתערוכה  ובערבי התוכן הוא ספרה של שרה שבוט כהן הגוף הגרוטסקי הלוקח חלק בניסיון העכשווי להחזיר את הגוף החי, הבשרי למרכז הזיקה הפילוסופית.

Bart Hess, Echo, 2011

ההיברידים ה"טרנס- קטגורים" מביעים בלבול, חוסר יציבות; הם נראים כ"מלאי משמעויות" אך אטומים, "צועקים לפענוח, לפרשנות, מבקשים שנוציא אותם מהאבסורדיות שלהם שנהפוך אותם לשלמים". ההיברדי הוא מקור לידיעה חדשה. האסוציאציות ה"מוזרות" שהוא מציע מעמידות בסימן שאלה את נכונותן ובלעדיותן של הדרכים בהן אנו תופסים, מכירים ומציגים את העולם. דרך אסוציאציות חדשות נפתחים בפנינו עולמות חדשים, מתגלים בפנינו האופנים השונים שבהם ניתן להציג מציאות, מעבר לאופנים המקובעים אשר אליהם אנו רגילים, דרכם אנו חושבים.

מתוך הסרט האיראני The Birthday

מדובר בסופו של דבר ביצירתם של חיבורים חדשים, של אסוציאציות חדשות אשר מערערים על אופני החשיבה הקונבנציונאליים. רק בדרך זו כאשר "מעזים" ליצור חיבורים חדשים (שיתכןשנראים מוזרים ומופרכים במבט ראשון), מצליחים ליצור את החדש ולהגיע לידיעה חדשה . באמצעות הסתכלות על הגרוטסקי ועל ההיברידיות שהוא מציג בפנינו ניתן ללמוד בייחוד על האפשרויות  הרבות שבחשיבה שלנו, ניתן ללמוד על מה שנמצא בפוטנציה ואשר חסום, עצור או כבוי על ידי החשיבה הרציונאליות, הלוגית, זו אשר "עושה סדר" ומנפה את ה"מיותר" באמצעות קטגוריזציה "נכונה" ואמצעי ניפויי אחרים.  

שחר פרדי כסלו, המוח, 2012

…פרויד מגדיר באמצעות מושג זה [ה- unheimlich, "המאוים"] את התחושה של חרדה, של פחד עמוק, הנגרמת מתוך הפיכתו של משהו מוכר וידוע למשהו זר, בלתי ידוע.  המושג הגרמני unheimlich פירוש המילולי "הלא-ביתי". פרויד ראה כגורמים העיקריים של תחושת "היעדר הבית" הזו את האובייקטים  הדוממים אשר "מחקים" חיים, למשל בובות, מריונטות, רובוטים, אשר על אף היותם דוממים, הם מעבירים תחושה של "מעין חיים". גם התופעה ההפוכה גורמת לתחושת המאוים. סובייקט אשר נראה "חי רק באופן מלאכותי" או מתנהג באופן "מכני", גם הוא יכול לגרום לתחושה של המאוים.

… ניתן לומר שה"זרות" והניכור הנובעים מתוך המאוים, מקורם במידה משמעותית בעימות בין חיים ומוות. המריונטות, הבובות או הרובטים ה"מחקים חיים" מופעים כדוגמאות מובהקות של המאוים. כל זאת בשל  המאבק המתרחש בהם בין חיים לחוסר חיים או בין חיים ל"מכניות". 

Levi Van Veluw, Origin of Begining, 2011

* כל הציטוטים לקוחים מספרה של שרה כהן- שבוט, הגוף הגרוטסקי, רסלינג, 2008

תגובות

כתיבת תגובה

(לא יופיע בתגובה)

* שדה חובה