בית העיר מארח | Crafted Technology

קולקציית תיקים שעוצבה באמצעות תוכנת מחשב ייחודית
כחלק מהתערוכה “החולצה שלי נושמת”

לקראת נעילת תערוכת החולצה שלי נושמת, יציג בית העיר את פרויקט Crafted Technology- שיתוף פעולה בין בצלאל לאוניברסיטה העברית, במסגרתו פותחו 8 אלגוריתמים שמשנים תבניות של ריקמה ותוכנה העוזרת להנגיש אותם למעצבים. זהו פרויקט עיצוב מחקרי ייחודי החוקר שיתופי פעולה בין אנשי מלאכה וטכנולוגיה שנעשה ע”י תמרה אפרת, מהמחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, מורן מזרחי וד”ר עמית צורן מהמחלקה למדעי המחשב באוניברסיטה העברית.

Crafted Technology עוסק בקשר שבין טכנולוגיות מתקדמות לבין טכניקות עתיקות במטרה לעגן את העיצוב והייצור ההמוניים בהקשר אנושי, קהילתי ותרבותי ובכך להעניק איכות ומשמעות ליחסים בין האובייקט והסובייקט.

בתערוכה יוצגו קטלוג קולקציית תיקים חדשה, שבהם לכל פריט אופי ומראה משלו, המשקפים את קבוצת הגורמים המרכיבים את הקוד הגנטי שלו. ההתאמה האישית של התיקים נעשית על ידי הטכנולוגיה עצמה המאפשרת לעצב בכל פעם חפץ ייחודי המתאים למטרות או להעדפות ספציפיות.

נעילת התערוכה ב-12 בנובמבר 2015.

שבוע האיור בבית העיר

במסגרת שבוע האיור הציג מוזאון בית העיר סקיצות ורישומים המשקפים תהליכי עבודה של מעצבים ואמנים רב-תחומיים מתחום הטכנולוגיה הלבישה המשתתפים בתערוכה "החולצה שלי נושמת" החוקרת את טשטוש הגבולות בין הגוף לבגד החכם. התערוכה שהורחבה במיוחד לשבוע האיור מאפשרת להתחקות אחר השלבים השונים ביצירה של האוביקט החכם החל משלב סיעור המוחות, פיתוח הרעיון, סקיצות עיצוביות בדו-ממד ובתלת-ממד ועד להוצאתו לפועל בעיצובו הסופי.

משתתפים: סבין שטארטז (הולנד), מורן קריגסמן (ישראל), עופר ברמן (ישראל), מליסה קולמן (הולנד, בריטניה) דניאל פאלילו (פינלנד), קים יונגהויי (ארה"ב, דרום קוריאה)

שבוע האיור חוזר במסגרת אירועי ״אוהבים אמנות. עושים איור״ של המחלקה לאמנויות בעיריית תל-אביב – יפו, ביוזמתו של מגזין העיצוב והתרבות המקוון פורטפוליובאצירתו של יובל סער ובחסות חברת Wix.  התקיים בין התאריכים 12-3 בספטמבר, במהלך עשרה ימים (ושני סופי שבוע)

דניאל פאלילו, רישום

עופר ברמן, "היתקלויות", רישום מתוך: מחברת הפרויקט

 המשך…

בית העיר מארח: מפגש אמן עם המעצבת והיזמית ההולנדית סבינה שטארטז

בית העיר מארח: סבינה שטארטז 

מפגש אמן עם המעצבת והיזמית ההולנדית

יום רביעי, 29 ביולי בשעה 20:30

באירוע יתקיים מיצג אופנתי- אמנותי- אינטראקטבי של קול ותנועה – שיתוף פעולה בין סבינה לאמן הרב-תחומי מתן ברקוביץ'.

כניסה: 20 שח

בית העיר מארח את מעצבת האופנה והיזמית ההולנדית סבינה שטארטז למפגש אמן בו תשוחח על הבחירה להיות מעצבת אופנה עצמאית  והאתגרים הניצבים נוכח הניסיון לקיים סטודיו יצירתי המצליח מבחינה כלכלית תוך כדי הצגת מבחר קולקציות בעיצובה לצד שיתופי פעולה אמנותיים ויצירתיים בהם היא לקחה חלק.

סבינה שטארטז סיימה לפני שלוש שנים את בית הספר לאומנויות בהולנד, התחילה כמעצבת אופנה ועם הזמן הפכה ליזמית בתחום האופנה, האמנות והתרבות. ב- 2012, השנה בה סיימה את הלימודים, פתחה סבינה את Studio Sabine Staartjes  באמסטרדם.  הסטודיו מתמחה ביצירת קולקציות ניסיוניות המתאימות לתערוכות ולתצוגות אופנה ויוצר שיתופי פעולה עם אמנים שונים מתחום המוזיקה, הקולנוע, אמנויות הבמה והמחול. לצד אלה, הסטודיו פועל כחנות, חנויות pop up  ברחבי אמסטרדם  ומפעיל חנותon line  בהן ניתן לרכוש את הקולקציות השונות, תכשיטים ואביזרים ייחודיים.

סבינה משייכת את עצמה לדור של מעצבים צעירים שבחרו לפתוח סטודיו עצמאי ומתמודדים באופן יומיומי עם האתגרים הניצבים בפני מי שמעוניין לקיים סטודיו יצירתי ומשגשג כלכלי. דור של מעצבים "שעושים הכל בעצמם" ומעורבים בכל תהליכי ופרטי הסטודיו: בהיבטים היצירתיים, המחשבתיים, העיצוביים, בניית התקציבים, ניהול החשבונות ועד לשליחת האימייל.

בשיחה בבית העיר תשוחח סבינה על המשמעות של להיות מעצבת צעירה עצמאית, לנהל סטודיו יצירתי ומצליח כלכלית, תוך כדי חשיפת תהליכי העבודה בקולקציות שלה ובפרויקטים יצירתיים שהיא היתה מעורבת בהם בשנים האחרונות.

הסטודיו של סבינה

כמו כן, במסגרת המפגש תציע סבינה הצצה לתהליכי העבודה על הקולקציה החדשה ERROR  הנמצאת בשלבי פיתוח ראשוניים ומבוססת על הטכנולוגיה החדשה והאקולוגית של GLOW IN THE DARK בשיתוף החברה ההולנדית ECO. בקולקציה תעסוק סבינה ב"סתירות שבהתבגרות והגדילה ועל הרצון לאתחל מחדש את המוח" ולצאת לדרך עצמאית תוך כדי עיצוב שתי מערכות לבוש: האחת לשעות היום והשנייה לחשיכה.

בעבודה כמעצבת מייחסת סבינה חשיבות רבה לסיפור ולנרטיב כבסיס ליצירה. עבורה "הסיפור הוא שווה ערך לעיצוב". מפגש בבית העיר תציג סבינה את העבודות השונות שלה ואת הסיפורים שמאחורי כל קולקציה.

ביקורה של סבינה  בבית העיר מתקיים במסגרת התערוכה "החולצה שלי נושמת" בבית העיר, בה מציגה  שטאראז את המיצב SmartPhocus שנוצר כהתייחסות למטרד של שימוש אובססיבי בטלפון החכם

המיצג SMARTPHOCOUSE בבית העיר

צנטריפוגה | תערוכת בוגרי 2015 של בית הספר לאדריכלות ע"ש דוד עזריאלי במתחם ביאליק

נושא העל של פרויקטי הגמר בשנת הלימודים תשע"ה היה תשתיות.

בהרבה מובנים, התשתיות עליהן מוקמים ערים ובניינים מכתיבות את גבולות הפיתוח האדריכלי והעירוני. לדוגמא, עיר בעלת תשתיות תנועה ותעבורה מצומצמים תגביל את היקף הבנייה בתחומה. אילו המתכננים והאדריכלים היו מתעלמים מיכולות קיבולת התנועה והתעבורה של אזור מסוים, התשתיות היו קורסות והעיר לא הייתה מתפקדת. לכן תשתיות עומדות בבסיס היצירה האדריכלית והעירונית.

אולם תשתיות אינן מצטמצמות אך ורק לממד הפיזי והתפקודי של ערים ובניינים. לתשתיות משמעות תרבותית, חברתית ופוליטית. לדוגמא, חברה לא יכולה להתפתח ללא תשתיות חינוכיות. במצבים אלו, האדריכלות משמשת כפלטפורמה עבור יצירת תשתיות מופשטות ותורמת את הממד הפיזי להיווצרותן בצורת גני ילדים, בתי ספר, אוניברסיטאות וכדומה. בתפקידה זה, האדריכלות, כתשתית, תורמת לקביעת אופי הפעולה החינוכית. בית ספר אחד אינו דומה למשנהו.

פרויקטי הגמר של בית הספר לאדריכלות ע"ש דוד עזריאלי בחנו בדרכים שונות את שאלת התשתיות האדריכליות והעירוניות. מתוך עמדה ביקורתית על תשתיות קיימות, הפרויקטים מבקשים להציע תשתיות חדשות.

פרויקטי הגמר מוצגים בחמשה בניינים במתחם כיכר ביאליק. הצגת הפרויקטים במתחם הכיכר ממנה צמחה העיר תל אביב, כיכר שבהרבה מובנים משמשת כתשתית רעיונית לעיר תל אביב, מאפשרת לבחון בסמיכות כיצד תשתיות שונות פעולות: הכיכר כתשתית עירונית מקומית, הכיכר כתשתית רעיונית והכיכר כתשתית לתערוכת הבוגרים.

התערוכה, צנטריפוגה, מבקשת להשתמש בפעולה כאנלוגיה לתהליך אותו עברו הסטודנטים במהלך הלימודים. זהו תהליך של הפרדה, מיון, זיכוך ולסוף פיזור מעצם הכוחות שפעלו על הסטודנטים במהלך הלימודים.

עמוד 1 מתוך 44