אודות

 פרויקט התקשורת בבית העיר

בית העיר בפרויקט הבוחן את המשמעות הרחבה של המושג תקשורת בהקשר עכשווי, מקומי וגלובלי, באמצעות אמנות, מדע ופילוסופיה.

תערוכה נוכחית

החולצה שלי נושמת

My Shirt is breathing

לבוש חכם – אופנה וטכנולוגיה

בהמשך ישיר לניסיון לפענח את  הקשר המורכב בין האדם למחשב והעולם הדיגיטלי, בוחר מוזיאון בית העיר הפעם לעסוק בטשטוש הגבולות בין גוף האדם לחומר החכם תוך כדי בחינת קונספט חדשני המתייחס לטכנולוגיה לבישה ולהתפתחותה נכון להיום.

מטרת התערוכה היא לערוך סקירה ביקורתית על הבגד והאובייקט החכם, המתקיימים על הגוף או קרוב לסביבתו, מהפן הפיזיולוגיֿ- אנטומי, העיצובי, החומרי, הטקסטילי במפגש עם הטכנולוגיה והדיגיטל.

לבוש חכם, אשר התפתח רבות משנות השמונים ונוכח בעיקר בתחום הצבאי, הרפואי והספורט, מוגדר כיום כמאפיין חדש לבגד המפיק תגובות אינטראקטיביות על ידי אותות, חיישנים ועיבוד מידע.

התערוכה החדשה בבית העיר תחקור את רעיון הלבוש החכם המהווה את  אחד הביטויים הרלבנטיים ביותר בתקופתנו לקשר בין האדם לטכנולוגיה ולמחשב בפרט, ותבחן את התופעה המתחזקת בשנים האחרונות.

בית העיר מתכוון לבחון את הרעיון של טכנולוגיה לבישה ואת התפתחותה נכון להיום ולשאול כיצד אופנה יום יומית וטכנולוגיה מתקדמת יכולות להתקיים בו- זמנית במוצר לביש, פונקציונלי וחכם כאחד?

החל מאובייקטים טכנולוגיים מתקדמים ניידים עד לבד החכם בר השיווק, נבחן את שלבי האבולוציה השונים של הלבוש החכם ונתמקד בתהליך פיתוח המוצר המערב שדות שונים ואת השתלבותם במוצר הסופי.

בתערוכה במוזיאון יוצגו מערכות לבוש, טקסטיל ואובייקטים חכמים תוך כדי חשיפת תהליכי העבודה שלהם לצד  עבודות אמנות, וידאו ומיצבים.

המשתתפים בתערוכה:

דניאל פאלילו (פינלנד), יונגהויי קים (דרום קוריאה / ארה"ב), יינג גאו (שוויץ / קנדה), מורן קריגסמן (ישראל), מליסה קולמן (הולנד / בריטניה), מתן ברקוביץ' (ישראל), סבין שטארטז (הולנד), עפר ברמן (ישראל), פאולין ואן דונגן (הולנד), תרמוסיב (ישראל), Gemsense (ישראל), לצד הצגת פרויקטים בשיתוף המכללות ובתי הספר לעיצוב ולאמנות בארץ.

אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק: איילת ביתן שלונסקי

מנהלת אמנותית: קלודט זורע

אוצרות והפקה: ימית שמעון, סיון לוסטגרטן, שירה גרנית

תערוכה 2 # אימרסיה בבית העיר

אימרסיה, על פי הפסיכולוגיה מוגדרת כהיטמעות, אובדן של תחושת העצמי בעולם האמיתי והעברתה אל תוך עולם המשחק.

בתערוכה החדשה, במסגרת שנת התקשורת בבית העיר בוחר המוזיאון לעסוק בטשטוש הגבולות שבין העולם הממשי לעולם הווירטואלי על ידי בחינת תופעת ה'גיימינג' כתוצר מרכזי של המהפכה הדיגיטלית. התופעה על משמעויותיה הרחבות תיבחן בהיבטים פילוסופיים, חברתיים, טכנולוגיים וקיומיים, ולאור יחסיה עם עולמות האמנות והתרבות.

התערוכה אימרסיה בבית העיר מאתגרת את התפיסה הרואה בגיימרים אנשים פאסיביים הנטמעים במשחק עד כדי אובדן העצמי ומצביעה על האפשרות לקיום חיים פעילים במרחב הווירטואלי, כאשר המשחק הופך למרחב לכינון והופעה של זהות חדשה.

משחק הווידאו הוא יצירה הנבראת מחומרי הגלם של המציאות, כשלכל אחד ואחת הזכות לפרש את החוויה בעולם המשחק כמציאותית או כמדומיינת על פי בחירה. הטכנולוגיה הגבוהה המשפיעה על יצירת המשחקים הדיגיטליים ועיצובם מקצינה את החוויה האימרסיבית והופכת אותה שכיחה בקרב אנשים רבים. התערוכה תציג עולם חדש המתפתח בקצב דוהר ומסחרר, ובמקביל תתייחס למציאות הגולמית של תודעת האדם המשתמש בטכנולוגיה הגבוהה בכדי לחזור למקום ראשוני, קדום ומשחקי.

 עולם היצירה של משחקי הווידאו מורכב מדיסציפלינות שונות ורבות: עיצוב, תכנות, אמנות, אנימציה, קולנוע ועוד. בתערוכה יוצגו משחקי מלחמה, הרפתקאות, משחקים חברתיים, אמנותיים, משחקי תפקידים, ארקייד, משחקים מסחריים ואינדיים – כל אלה מהווים מגרש להגשמת פנטזיות וליצירה.

 לא אחת מופנים חיצי ביקורת המאשימים את המשחקים בהתמכרות ו"בבריחה מהמציאות", ויש שיטענו כי בריחה זו מציעה למעשה חיים אלטרנטיביים. בית העיר מציע תפיסה אחרת המציגה ז'אנר שלם של משחקי וידאו המעודד ביקורת ואקטיביזם חברתי לשינוי העולם בו אנחנו חיים והפיכתו לעולם טוב יותר. דוגמא לכך היא פעילות העמותה  Games for Change  והמשחק   Half the Sky  המעודד טיפוח והעצמת נשים במדינות העולם השלישי.

התערוכה בבית העיר מתמסרת לאימרסיביות, הן בעיצוב החלל והן באופני התצוגה, כך שלמבקר במוזיאון לא ברור האם הוא מוזמן לשחק במשחק וידאו, להתבונן בעבודת אמנות, לצפות בסרט קולנוע או פשוט לבהות בחלל.

בתערוכה הופך חלל המוזיאון למעין קתדרלה חילונית המזמינה את הציבור להצטרף לקהילת הדת החדשה ולהיטמע בעולם משחקי הווידאו.

חלונות בית העיר כוסו בוויטראז'ים של גיבורי על ותיקים ועכשוויים, בעוד תקרת בית העיר תהפוך למגרש משחקים אינטראקטיבי של משחק וידאו חדש אותו פיתח במיוחד עבור התערוכה אמן הווידאו ליאור שדה. במרכז החלל יוקם מיצב אמנותי של למעלה מ-30 מסכי מחשב המקרינים משחקי וידאו שונים מהארץ ומהעולם.

לצד אלו יוצגו עבודות וידאו ומדיה של אמנים ישראליים ובין לאומיים:

אופק גלבוע (ישראל), אלירן ויג (ישראל), אסף הלוי (ישראל),  גיל נעמתי (ישראל),  גל פרידמן (ישראל),  ג'סי קנדה  (בריטניה), דן הרנדדז (ארה"ב), יותם שפרוני (ישראל), ליאור שדה (ישראל) , מרטין לה שבלייה (צרפת),  עדו שטרן (ישראל, ארה"ב), עידן מילר (ישראל), סתיו גולדשטיין (ישראל) .

אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק: איילת ביתן שלונסקי
יועצת אוצרות ואמנות: קלודט זורע
צוות אוצרות והפקה : ימית שמעון, יעל משה וסיון לוסטגרטן
ייעוץ בתחום משחקי הווידאו: עמרי רוזן ושלו מורן

תערוכה 1#  נוט בוק   Not Book

בעולם דיגיטלי בו כוחות כלכליים ופוליטיים מאלצים אותנו להמשיך ולהיסחף בסחרחורת הטכנולוגית, מעלה התערוכה שאלות המצויות היום במרכז הדיון האמנותי, התרבותי והחברתי: מהם יחסי הכוחות היום בין התקשורת החדשה לזו הישנה, ולאן פניה? מהי יצירה מקורית בעידן הדיגיטלי? מה תפקיד המוזיאון והאוצר בעידן בו היררכיות מטשטשות ומידע הופך לחופשי וזמין לכולם?

בתערוכה נוט בוק, ננסה ליצור עולם שיקיים בו זמנית את הארכאי וההיפר מודרני – שני קטבים שיעלו שאלות מהותיות בתחום היצירה בעידן הדיגיטלי. לשם כך הזמין 'בית העיר' את קנת' גולדסמית' – המייסד והעורך הראשי של ubuweb –  הארכיון המקוון הגדול בעולם לאמנות אוונגארד. גולדסמית' יליד 1961 מוביל זרם תרבותי עכשווי ומהפכני: הוא מתייחס ליצירה בעידן הדיגיטלי ככלל ובטקסט בפרט, ושואל מה משמעותם של האמנות והאמן בעידן האינטרנט? גולדסמית' מטיף לכתיבה לא יצירתית – uncreative writing, ומקדם רעיונות כגון יצירה לא מקורית, התמודדות עם עודף וריבוי מידע, איסוף מידע כפעולה יצירתית, עידוד לתרבות חופשית, שפה וטקסט מוחשיים ועוד.

במקביל ליצירתו של קנת' גולדסמית', התערוכה נוט בוק מעמידה במרכזה את פרויקט  פושטית באוצרות ד"ר גיא מורג צפלביץ' המוקדשת למחברת החומה. המחברת המזוהה עם מערכת החינוך בתחילת דרכה של הציונות הסוציאליסטית הארצישראלית, מעין אוביקט פוליטי, שכמו האידאולוגיה – עומדת גם היא להיכחד מן העולם, הופכת למצע יצירתי בינלאומי המזמנת חיבור תת הכרתי ליצירה חופשית ומשוחררת. המחברת החומה – זו המוכרת לנו משנות לימודנו הראשונות, עוברת טרנספורמציה קיצונית כאשר היא מוצאת מההקשר הישראלי האידיאולוגי ומועברת לעידן הנוכחי המקדש בינלאומיות ואינדיווידואליזם. הפרויקט מציע מודל מרענן ליצירה קולקטיבית בינתחומית ואוניברסלית, המאגדת מאות יוצרים מרקעים שונים ומבטלת היררכיות מקובלות שהוגדרו על ידי הממסד האמנותי.

בפרויקט רחב היקף זה משתתפים למעלה מ- 350 אמנים מ- 45 מדינות, ביצירות ייחודיות במגוון טכניקות: דו מימד, פיסול ותלת מימד, עבודות וידאו ומיצבים בחלל. אמנים בעלי שם בין-לאומי לצד תלמידי תיכון ואנשים מן היישוב שיצרו עבודות ייחודיות בהשראת המחברת החומה.

אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק: איילת ביתן שלונסקי
יועצת אוצרות ואמנות: קלודט זורע
צוות אוצרות: רות גרון ויעל משה
פיתוח תוכן ועריכת אתר ובלוג: ימית שמעון  

תערוכות עבר

?F 

שנה של אופנה בבית העיר

תערוכה הפותחת:  inSHALLOM inSALAAM

תערוכה 2 #  BorderLine/ גבולי

תערוכה 3 # הארכיון של ז'אן שארל דה קסטלבזיק

תערוכה 4 # רגע בודד במעגל/ BOUDICCA  בבית העיר

תערוכה 5 # manoAmano: אופנה. חברה. סביבה.

תערוכה 6 # חותמת לילה- שירזי בבית העיר