חדשות

אופנה חברתית

מדברי הפתיחה שנשאה אסתר עילם , נציגת תנועת "אחותי", בפתיחת התערוכה manoAmano

כבר לפני עשר שנים נשים בתנועת "אחותי" יצרו קשר עם יזמת אתיופית בקרית-גת שהיה לה חלום להקים מפעל יצירה של נשים הכולל דברי רקמה, תפירת מלבושים, והכנת כלים מקש ומחמר.כל זה התגשם במהלך העשור שחלף, ולמדנו רבות במרוצת התהליך. היום אנו משתפות פעולה עם קואופרטיבים של נשים ברחבי הארץ ובתי אופנה כמו קום-איל-פו, שמלווה אותנו שנים רבות.

נשות מרכז "אהטה" קרית- גת, מתוך אתר "אחותי"

 

תנועת "אחותי" מאמינה, וגם מיישמת, את העיקרון של אינקלוסיביות. כלומר, הכללת כל הנשים, ובעיקר נשים מקבוצות מודרות, לא הגמוניות, הנדחקות לשולי החברה ולפריפריות הגיאוגרפיות, החברתיות, והתרבותיות. עיקרון נוסף הוא מאבק בצרכנות-יתר. תרבות הצריכה של ימינו הפכה את המוצר לערך – אפילו רגשי. מוצר צריך לשרת אותנו, לא אנחנו את המוצר ואת היצרנים. ייצור צריך להיות על פי מידתנו האנושית, כמו גם על פי מידתנו הפיסית.

 וההשלכות הן: ראשית – הוקרת העבר והטמעתו בהווה: ככל שיש לנו זהויות שונות, אנו מציגות את מי שאנחנו גם בבגדינו, וזה אומר הטמעת הביגוד המסורתי בביגוד המודרני. נשים מקבוצות שונות ממשיכות ללבוש בגדים מסורתיים, כמו נשים אתיופיות. מהמסורת עליה גדלתי, שהיא העדה הספרדית שמעתי, למשל, על מלבוש ה"אנטרי", שהיה בגד-בית של נשים. ואם
יהיה זמן אשיר לכן שיר שמזכיר את  ה"אנטרי".

נשות "רקמת המדבר" בלקיה עם threeASFOUR

שנית, אופנה צריכה לייצר בגדים עבור נשים בכל גיל, ובכל מידות הגוף. הצטמצמות האופנה לבגדים המתאימים לנערות דקיקות מפנה עורף לצבורים נרחבים של נשים. האתגר השלישי הוא יצירת בגדים ברי קיימא. כלומר, בגדים איכותיים העשויים מחומרים טובים ואמינים. שהרי ייצור של בגדי "לבשי וזרקי" הם בזבוז משאבים משני הצדדים, ויצירת פסולת שמזהמת את הסביבה. זה גם אומר פילוסופיה של צריכה, המתבטאת, למשל,בהחלפות בגדים, בתרומות בגדים, בפרימה ותפירה מחדש של בגדים וכיוצא בזה – לפי החזון של כלכלה ברת-קיימא הדוגלת במחזור. מחזור שמאורגן לפי מבנה קהילתי גם מגביר את הקשרים החברתיים ואת העזרה ההדדית. אלו כמה מהאתגרים של תעשיית הביגוד והאופנה בימינו.

 

אסתר עילם בבית העיר, צילום: נטע אלונים

"אחותי" בבית העיר

אסתר עילם,  ממייסדות הפמיניזם  בישראל , ד"ר של כבוד מאוניברסיטת הר הצופים ויקירת העיר תל אביב- יפו.

תגובות

כתיבת תגובה

(לא יופיע בתגובה)

* שדה חובה