אודות

נבט יצחק

נבט יצחק, "שמחה גדולה הלילה", 2007

 

נבט יצחק (נןלדה ב 1975. ירושלים, ישראל) חיה ויוצרת בתל אביב.  למדה אמנות במכללת הדסה, בבי"ס מוסררה לצילום וניו מדיה ובאקדמיה לאמנות ועיצוב של בצלאל. כולם בירושלים. יצחק הציגה בתערוכות ברחבי הארץ ובחו"ל, כולל במוזיאונים ובגלריות באמסטרדם, איסטנבול, פאריס, פראג וטאיפיי.

בתערוכה מוצגות שתי עבודות וידאו:

 שמחה גדולה הלילה, 2009

הקרנה בערוץ יחיד, קול, 10 דקות 43 שניות

התזמורת הערבית של רשות השידור הישראלית הוקמה בשנת 1948  ופעלה עד 1993 כחלק מקול ישראל בערבית. רוב הנגנים היו מהגרים יהודים מעיראק ומצרים אשר הגיעו לישראל בשנות החמישים המוקדמות. בתחילה ניגנה התזמורת קטעים מוסיקליים קצרים שהושמעו במסגרת חידוני רדיו ומאוחר יותר, התרחב הרפרטואר שלה וכלל מוסיקה מקורית מכל העולם הערבי.

בשנת 1957, עם הגעתו של המוסיקאי זוזו מוסא ממצרים, אורגנה התזמורת מחדש ולבשה את הצורה המוכרת לציבור מההופעות המאוחרות יותר שלה בטלוויזיה הממלכתית. התזמורת היוותה את אחד המוסדות המרכזיים של המוסיקה הערבית בישראל ומשכה מאזינים מהאזור כולו.

למרבה הצער, תיעוד התזמורת והמקורות ההיסטוריים לגבי פעילותה, חסרים. שם עבודתה של נבט יצחק לקוח מספרה של ענבל פרלסון בעל אותו שם. בספר זה, פרלסון בודקת את הקונטקסט הפוליטי-היסטורי ואת הנסיבות שהובילו את אותם נגנים, עשרות שנים לאחר עלייתם לארץ ישראל, לדבוק בעולם תרבותי זה ולהמשיך לחיות את השפה ואת המוסיקה שהביאו איתם מארצות מוצאם.

עבודתה של יצחק משתמשת בחומר ארכיוני מקורי של רשות השידור הישראלית, המציג את התזמורת מופיעה בתוכנית "מוסיקה ושיר".

יצחק מפרקת ובונה מחדש חומרים אלה. על ידי התעכבות על רגע מהעבר ונותנת לתזמורת פלטפורמה חדשה.

 

קונצרט וידיאו, 2005

מיצב וידיאו, קול, 21 דקות, 42 שניות

 עבודה זו,  עבור ערוץ אחד או יותר של וידיאו, מכילה תמונות שנלקחו מקטעי סרטים, בעיקר תיעודים ממלחמות ישראל ומחזות זמר מצריים ישנים.

הקולות המקוריים של אותם קטעים קטעי הסרטים בשילוב המניפולציות שנעשו עליהם בעריכה, יוצרים את "הפרטיטורה" של היצירה. על ידי הוצאת קטעי הסרטים מתוך הקונטקסט המקורי וצירופם בחזרה בדרכים חדשות, יצחק מייצרת רעיונות ואסוציאציות חדשים בנוגע לסכסוך ולקשר ההדוק שבין שתי התרבויות.

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

(לא יופיע בתגובה)

* שדה חובה