חדשות

ראיון עם האמן ההולנדי לוי ואן וולו

לוי ואן וולו

 עבודות האמנות שלך מבריקות. לא רק שאתה צלם, אתה גם אמן מיצב. כיצד הגעת לעיסוק בשני התחומים האלה? מה היה תחום ההתמחות שלך בלימודים?

למדתי במחלקה לאמנויות אוטונומיות. זוהי מחלקה עצמאית בה אפשר לעבוד בכל מדיום שרוצים.

ספר לי על אוסף העבודות  Origin of the Beginning""  המוצגות במוזיאון. מה עמד מאחורי הרעיון? איך הגעת אליו?      

חשבתי על הדיוקנות העצמאיים שלי וניסיתי להבין מהיכן מגיע הקיבעון שלי לחומרים ולמבנים. החלטתי לחזור לתקופת הנעורים שלי וליצור מחדש את האוירה האישית בה האובססיה התחילה.

כמה זמן עבדת על המיצב? האם עבדת לבד? האם תוכל לספר על התהליך עצמו?

עבדתי על הפרוייקט במשך שבעה חודשים, כשבמהלך חלק מהתקופה היתה לי עזרה, אך את רוב העבודה עשיתי  בעצמי. זה היה קשה  מאחר והייתי צריך לעמוד בזמנים לפתיחת  התערוכה.

העבודה מבוססת על זכרון הילדות שלך בגילאי 8-14. מדוע בחרת דווקא בתקופה זו? האם היתה בה חוויה יוצאת דופן?

בתור ילד נהגתי לבלות הרבה זמן לבד בחדר שלי ותמיד הייתי עסוק בניסיונות עם חומרים. לקחתי שלוש יסודות מהזכרונות האלה ובניתי את שלושת החדרים סביבם.

בצד אחד של החדר הכדורים שיוצרים מבנה מושלם, אך בהדרגתיות התבנית הופכת לכאוטית. זה מזכיר לי סיוט שרדף אותי על כדורים מתגלגלים בתבניות מסודרות שבהדרגתיות הופכים לתוהו ובואו. בחלום כל הזמן ניסיתי להכניס מצבים לתוך תבניות, אך ללא הצלחה. הסיוט היה על איבוד שליטה.  התחושה הזאת עדיין קיימת אצלי: אני תמיד רוצה להיות בשליטה. זה הנושא של העבודה: השגת שליטה על הסביבה, ועל ידי כך גם  השגת השליטה על החיים שלי.

 

Origin of the Beginning , 2011

השתמשת ב 30000 קוביות עץ, כדורים ולוחות. השתמשת בחומרים שונים בעבודות שלך כמן אבנים, סרטים, אורות ועוד. בעבודה זו בחרת בעץ. האם יש סיבה מיוחדת לכך?

ב "Origin of Beginning"  השתמשתי בעץ חום. העבודות האלה הן על העבר. עץ הוא לא חומר חדש, אך יש לו היסטוריה משל עצמו. הצבע החום הרך מתייחס לעבר. כך שהוא עובד מאוד טוב לתאר את  התחושה שחיפשתי, ישן, חשוך, היסטורי… 

בעבודות האמנות שלך, הדבר המרתק ביותר הוא "שיטת העבודה המהירה" שלך. אתה משתמש בעץ, אך בצרות שונות: קוביות , כדורים, רצועות. מדוע? 

הקוביות מסמלות סימטריה ושליטה. "Origin of the Beginning"  עוסק בארגון הסביבה, לשים כל דבר במקום. אפשר לראות את המאבק שבניסיון להדביק את כל האבנים ישר. אם האבנים הן עקומות, ניתן לראות את זה מיד. זה מה שאני אוהב, את המאבק שלי לעשות את זה מושלם. מה שברור שזה לא.

היה לי כלוב ממש כמו החדרים הללו. בגיל מסויים ממש רציתי חולדה, אך הרגשתי רע לכלוא אותה בכלוב. כך שהתעקשתי לשמור את החולדה שלי בכלוב מאוד גדול שחבר של ההורים שלי בנה. הכלוב מסמל את הקיבעון שברעיונות. זה היה צריך להתרחש באופן הזה. לא היה מצב שהחולדה הולכת לחיות בכלוב קטן. אין מצב.  הלוחות מתייחסים לחשיבה האובססיבית שלי באותה התקופה. היתה רק אמת אחת.

 

מה הערך של צילום, מיצב וווידאו? מה המשמעות של המדיום האלה עבורך? מדוע בחרת להשתמש בשלושה מדיום בו בזמן?

אני חושב שזה מעניין שכל מדיום מוסיף את הערך שלו לעבודת האמנות. הצילומים מתפקדים כרישום. הווידיאו לוכד את ההתרחשות של המיצג, והמיצב הוא שם בכדי לאפשר להריח את העץ, לראות את הזוויות השונות, ולקחת  חלק במיצג.

כיצד עבדת על הדיוקן שלך? איך הדבקת את קוביות העץ על הגוף ומה המשמעות של המשחק  שלך?

הדבקתי את הקוביות עם דבק פשוט והרבה סבלנות.

מהם מקורות ההשראה שלך?

העבודות הן עלי, כך שהשראה מגיעה מכל דבר.

 

 

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

(לא יופיע בתגובה)

* שדה חובה