חדשות

שיחת אמן עם מליסה קולמן | הפוליטיקה של הלבוש החכם | יום חמישי, 26.3

שיחת אמן עם מליסה קולמן

הפוליטיקה של הטכנולוגיה הלבישה

יום חמישי, 26.3, בשעה 20:00

כניסה: 20 ש"ח

מליסה קולמן, אמנית מדיה, חוקרת ואוצרת שעוסקת  ביחסים בין הגוף והטכנולוגיה באופן ביקורתי. קולמן מגיעה לארץ במסגרת השתתפותה בתערוכה "החולצה שלי נושמת"  בבית העיר העוסקת בטשטוש הגבולות שבין גוף האדם והחומר החכם.  בביקורה היא תקיים ביום חמישי, 26.3, בשעה 20:00 שיחה בנושא "הפוליטיקה של הטכנולוגיה הלבישה".

על פי קולמן, השיח סביב חדשנות טכנולוגית הוא אופטימי ברובו. הטכנולוגיה החדשה תעשה את חיינו לקלים יותר, יעילים יותר ומהנים יותר. למרות שלעתים אנו חוששים ממה שיקרה למידע האישי שלנו בתוכנות ביג דאטה, רק לעיתים נדירות אנו טורחים לחקור זאת באופן מעמיק יותר, שכן לרוב נדמה לנו שהאפשרות הריאלית היחידה הפתוחה לפנינו היא לבחור להתנתק ובזאת גם להסתכן בכך שנשאר מאחור בזמן שהחברה מתקדמת.

מהי הפוליטיקה שמובילה חדשנות? האם טכנולוגיה אכן משרתת אותנו או שאולי אנחנו משרתים אותה? מה הן ההשלכות כאשר המרחבים הציבוריים הדיגיטליים שלנו מנוטרים ונמצאים בבעלות חברות פרטיות? והאם הטכנולוגיה מצליחה להכיל את כלל האנשים, או שהיא משאירה אנשים מסוימים מאחור? את שאלות אלה ניתן לשאול בנוגע לכל טכנולוגיה חדשה. עם זאת, קולמן טוענת כי  הן רלוונטיות במיוחד במצב בו הטכנולוגיה נמצאת על גופנו בעודה אוספת נתונים אינטימיים ביותר על חיינו  כשמצופה שהיא תפעל כל יום, כל הזמן.

האם נוכל לתכנן טכנולוגיה לבישה אתית ומוסרית? מה הם  האידיאלים שעל הטכנולוגיה הלבישה להביע בנוגע לעולמנו (אם בכלל)? כיצד יכולות טכנולוגיות לבישות להעצים אותנו?

לצד ההשפעה הגוברת של טכנולוגיה וחברות טכנולוגיה על החיים שלנו, יצירת חומרה חדשה היא כעת קלה יותר מאי-פעם. אמנים, מעצבים, האקרים, סטודנטים ומייקרים (makers) – אנשים הפועלים מחוץ למערכות המסחריות הקפיטליסטיות – נעשים יותר ויותר ביקורתיים ומציעים רעיונות אלטרנטיביים בנוגע לפונקציות הרצויות בגלים הבאים של הטכנולוגיה הלבישה.

בהרצאה ביום חמישי מליסה קולמן תתבונן בקולות הנגד בעולם הטכנולוגיה הלבישה ותבחן אסטרטגיות לביקורת הטכנולוגיה דרך אמנות ועיצוב.

תגובות

כתיבת תגובה

(לא יופיע בתגובה)

* שדה חובה