חדשות

manoAmano- אופנה. חברה. סביבה

 יום שני, 29.10, בשעה 20:30

הכניסה חופשית בערב הפתיחה

באירוע הפתיחה תתקיים תצוגת אופנה של בית האופנה קנג'ארי

מוסיקה: אופיר טובול (קפה גיברלטאר)

התערוכה החמישית במסגרת שנת האופנה בבית העיר, שתפתח ביום שני 29.10 עוסקת באופנה ככלי לשיקום וקידום חברתי. התערוכה  manoAmanoמבקשת לחקור כיצד משמשת אופנה ככלי מגשר חברתי ופוליטי בין אוכלוסיות שונות. דרך למידת המסורת ועבודת מלאכת היד מתאפשר תהליך שיקומי של שכבות הנמצאות מצוקה. התערוכה תעמיד במרכזה את בית האופנה האיטלקי קנג'ארי, מותג אופנה אשר הוקם תחת חסותו של סנטו ורסאצ'ה ,  במטרה לשפר את התנאים הסוציו-אקונומים של אזור קלבריה בדרום איטליה..

בתערוכה יוצג תהליך העבודה של קנג'ארי – חומרי גלם מקומיים כגון צמר ומשי, רקמה ואריגה הנעשות על פי מסורת קלברזית עתיקה ששורשיה בתקופה היוונית והביזנטית, יוצגו כלי עבודה ואביזרי אריגה, וכן התוצר הסופי: בגדים בעיצוב עכשווי באיכות גבוהה ובמלאכת יד המוצגים בשבוע האופנה האיטלקי.

קנג'ארי הינו מותג האופנה הראשון והיחידי בשדה האופנה הגבוהה באיטליה הפועל על פי ערכים אתיים. קנג'ארי יצר מודל ייחודי הדוגל באחריות חברתית: שיקום הקהילה המקומית על ידי מתן פרנסה לקהילות מוחלשות, ייצור מקומי, אורגני וביולוגי, לצד פעילות קבועה בזירת האופנה המסחרית. בית האופנה קנג'ארי זכה במספר פרסים על פעילותו הידידותית לסביבה כגון Paris Sustainable Luxury Fair  על ייצור ירוק, זכויות אדם וערכי עבודה.

קנג'ארי הינו חלק מהקואופרטיב גואל– איגוד עסקים בעלי אג'נדה חברתית באזור קלבריה, הפועל למען שינוי ושיקום הקהילות המקומיות, ושחרורן מהתלות הכלכלית בארגונים הלא חוקיים הפועלים באזור. בדיאלקט של קלבריה, משמעות המילה "קנג'ארי" היא "לשנות", שינוי ברמה האישית, הקהילתית, וכן להשפיע על תעשיית האופנה לאמץ קודים וערכים אתיים יותר. 

בנוסף לקנג'ארי, יציגו בתערוכה ארגונים חברתיים מקומיים הפועלים לשיקום חברתי דרך אופנה: בניהם ארגון אחותיתנועה חברתית פמיניסטית מזרחית, הפועלת לקידום צדק חברתי, כלכלי ותרבותי ולהעצמת הסולידריות בין קבוצות נשים מקהילות אתניות ולאומיות שונות. ארגון אחותי מפעיל חנות סחר הוגן, המשווקת מוצרים ייחודיים של נשים מרחבי הארץ ועבודות יד וטכסטיל של נשים בדואיות, אתיופיות ופלסטיניות.

ארגון הופכות את היוצרות הפועל להעצמה אישית וכלכלית של נשים היוצאות ממעגל הזנות דרך הכשרתם בעיצוב אופנה.

 

פרוייקט קוצ'ינטה, המורכב מקבוצת נשים אפריקניות המחפשות מקלט מדיני בתל אביב היוצרות מוצרים עשויים חומרים ידידותיים לסביבה כגון סלים רקומים ושטיחים. פעילותם היא תהליך חשוב לשיקום פסיכולוגי וחברתי ולהשגת עצמאות כלכלית.

כמו כן, ישולבו בתערוכה המעצבת הצעירה ענת מרטקוביץ, בוגרת שנקר שתציג את העבודה "גופים", בה היא הופכת בגדי יד שניה לאוביקט פיסולי. האמן גיל יפמן משתמש בטכניקת הסריגה, המתקשרת למלאכת יד נשית מסורתית אך גם להיבטים של ריפוי בעיסוק, ליצירת דמויות פיסוליות העוסקות בהקשרים בין זיכרון פרטי לקולקטיבי. האמן בועז אהרונוביץ' יציג עבודות וידאו של מקרו קוסמים אורגניים. אופיר טובול עורך הבלוג קפה גברלטר, יציג עבודת סאונד, ואבי מילגרום ביצירתו 'זכרון רבודי'.        

 

אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק: איילת ביתן שלונסקי

מנהלת אמנותית: קלודט זורע

ע. אוצרת: רות גרון ויעל משה

עורכת בלוג: ימית שמעון

תערוכת קנג'ארי היא פרויקט של מכון תרבות איטליה בתל אביב ומותג האופנה קנג'ארי

 התערוכה תינעל ב-17 בדצמבר 2012.

תגובות

כתיבת תגובה

(לא יופיע בתגובה)

* שדה חובה

  1. מעצבת

    יוזמה ברוכה ומקסימה לקידום נשים
    ולריפוי!
    הלוואי שבארץ ישראל לא רק המקופחות\פגועות הן אלה שיקבלו עזרה וחשיפה, אלה גם מעצבות מן השורה שמתקשות למצוא מקום בחלל העבודה הכה- מצומצם בישראל…

  2. אילנה שזור

    מרתק!